Gastrik Bypass ve Mini Gastrik Bypass Sonrası Kullanılması Gereken İlaçlar

Obezite cerrahisine karar veren, bu en zor aşamayı geçtikten sonra ameliyatı olan ve taburcu edilen tüm hastaların kafasında aynı soru vardır: “Ameliyattan sonra hangi ilaçları kullanmam gerekiyor?” Genellikle ameliyata odaklanmış olan cerrahların çoğu, hastaların ömür boyu kullanması gereken ilaçlar konusu üzerinde çok az dururlar.

Obezite cerrahisi ameliyatları gıda alımını kısıtlayan operasyonlar olduğu için, vücut için gerekli olan maddelerin alımı da azalacağından ameliyat sonrası bunların mutlaka ek olarak alınması gerekir. Mide bandı, gastrik sleeve gibi sadece kısıtlayıcı ameliyatlarda  bu ihtiyaç daha relatifken, mini veya Roux-en-Y gastrik bypass gibi ameliyatlar besin ve diğer maddelerin emilimini de değiştirdiğinden bu desteğin ömür boyu sürdürülmesi gerekir. Bunun aksatılması kemik erimesi, patolojik kırıklar, saç dökülmesi, ülser, kansızlık ve hatta demans gibi çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Burada anlatacaklarımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Her doktorun ya da merkezin farklı uygulamaları olabilir. Doktorunuzla görüşmeden hiçbirini tek başınıza kullanmaya veya düzenlemeye kalkışmayınız. Ameliyattan sonra kullanılması zorunlu olan ve önerilen ilaçlar şunlardır:

 1-Mide asidini azaltacak ilaçlar:

Nexium, Omeprol, Lansor, Protonex gibi çok sayıda piyasa şekli bulunan proton pompa inhibitörü ilaçlardan ameliyatı izleyen 3-4 ayda günde 2 kez bir tablet (Nexium ve Omeprol için 2×20 mg) alınmalıdır.

 2-Safra taşlarını önleyici ilaçlar:

Bu amaçla kullanılacak ilaç ülkemizde Ursofalk adıyla bulunmaktadır. Ursofalk ameliyattan sonraki ilk 2 hafta geçmeden başlanmamalı ve hızlı kilo kaybının görüldüğü 3-6 ay boyunca devam edilmelidir.

3-Mide koruyucu ilaçlar:

Bismuth subsitrat içeren Denol tablet, ameliyatı takibeden 1-4 ay, günde 3 tablet alınmalıdır.

4-Multivitaminler:

Ameliyattan 2 hafta sonra başlamak ve ömür boyu devam edilmek üzere kullanılmalıdırlar. Bypass, kilo vermede çok etkili bir metoddur çünkü yağ ve kalorilerin emilmesini engeller. Fakat aynı zamanda bazı vitaminler ve minerallerin emilimini de engeller ki, bunların bazılarının eksikliği ciddi sorunlara yol açar. Gastrik bypass ameliyatından sonra hayatınızın geri kalanında yüksek doz multivitamin kullanacağınızı bilmeniz gereklidir. Vitaminleri seçerken mutlaka içeriklerine bakmalısınız. Çoğu vitaminde düşük düzeylerde demir ve kalsiyum bulunur. Özellikle bu maddeleri yüksek dozda içeren multivitaminleri seçmelisiniz. Calcia bizim yüksek demir ve kalsiyum oranları ile kullandığımız bir üründür.

 5-Sellüloz içeren ürünler:

Sentetik olarak lif oluşturan beslenme desteklerinden kullanmanız, suyu tutarak hem yeni mide poşunuzu kaplar, hem kilo kaybınızı hızlandırır, hem de barsak hareketlerini kolaylaştırır. Citrucel, Metamucil gibi ürünlerin benzerleri piyasada bulunmaktadır.

6-Sadece gerektiğinde kullanılacak ilaçlar:

-Bulantı önleyiciler: Promethazine içeren ilaçlar bulantı ve kusmayı önlemek amacıyla kullanılabilir. Genellikle hafif bir sedasyon da yaparak hastayı rahatlatırlar. Diphenhydramine de kullanılabilir. Gerektikçe 4-6 saatte bir alınabilir.

-Ağrı kesiciler: Hafif ve orta ağrılarda mide üzerine zararlı etkileri daha az olan Acetaminophen içeren ilaçlar (Minoset, Vermidon, Tylol gibi..) tercih edilmelidir. Eğer bunlarla geçmeyen bir ağrınız varsa mutlaka merkezimizi arayınız. Ağrı kesiciler potansiyel olarak tehlikeli ilaçlardır. Hematolojik değişikliklere, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında bozulmaya neden olabilirler. O nedenle mutlaka önerildiği şekilde ve dozda kullanınız.

-Antasitler: Eğer aralıklı olarak hazımsızlık veya göğüs yanması gibi şikayetleriniz oluyorsa antasit tabletler alabilirsiniz. Düşük dozlar rahatlamanıza yetmiyorsa mutlaka merkezimizi arayınız.

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>